Jak dobrać kominek?

Wybór kominka w pierwszej chwili może wydawać się zadaniem trudnym jednak po określeniu wstępnych założeń szybko można podjąć właściwą decyzję. Warto jednak na początku zapoznać się z możliwościami jakie oferuje rynek oraz sprecyzować własne oczekiwania.

Najpopularniejszymi obecnie typami kominków są:

- otwarte

- zamknięte (nazywane konwekcyjnymi lub „kominkami z wkładem”)

- wolno stojące tzw. „kozy”

Pierwszy rodzaj, czyli kominek otwarty – pełni głównie rolę dekoracyjną. Jest to tradycyjny typ kominka murowany z cegły szamotowej. Zdarza się, że sama komora dymowa tzw. czopuch nie jest murowana lecz wykonana indywidualnie ze stali.

Kominek taki ma niewątpliwe zalety w postaci możliwości oglądania żywego ognia oraz odbioru dźwięku trzaskających polan. Jednak zużycie paliwa jest bardzo wysokie, a większość energii cieplnej jest tracona.

Istnieje jednak możliwość zrealizowania kominka otwartego w wersji kumulacyjnej. Wykonawca buduje wówczas specjalną nasadę z masy kumulacyjnej np. z kręgów szamotowych, które bardzo dobrze absorbują ciepło z przepływających spalin i oddają je jeszcze długo po wygaśnięciu kominka.

Kominki zamknięte z wkładem stalowym lub żeliwnym posiadają szybę (ceramiczną), która oddziela ogień od bezpośredniego kontaktu z pomieszczeniem. Niestety szyba ta niweluje dźwięki dochodzące z komory spalania, a zabrudzenia sadzą zmniejszają walory estetyczne. Jednak budowa ze specjalnym stalowym ekranem nad komorą spalania oraz radiatorami na tyle obudowy w przestrzeni okołokominkowej pozwala na ogrzewanie powietrza przepływającego wokół wkładu, czopucha i przewodu spalinowego. Tak ogrzane powietrze wyrzucane jest do pomieszczeń i w znaczący sposób podnosi sprawność układu.

Kominki zamknięte można dodatkowo doposażyć w DGP czyli system dystrybucji gorącego powietrza w postaci przewodów wentylacyjnych, które transferują powietrze z przestrzeni okołokominkowej do poszczególnych pomieszczeń. Można też zastosować wkład z płaszczem wodnym. W takim przypadku specjalny ruraż obudowujący czopuch i wypełniony wodą podłączony jest do systemu centralnego ogrzewania i umożliwia wspomaganie go.

Ostatnim z omawianych typów jest kominek wolno stojący popularnie zwany kozą. Jest to element stalowy lub żeliwny w formie bardziej tradycyjnej lub współczesnej. Stosunkowo niewielki gabaryt pozwala na większe możliwości aranżacyjne pomieszczenia lub dołożenie go w miejscu gdzie nie przewidziano od razu miejsca na kominek. Jest to wysoce sprawny układ, który grzeje nie tylko samą obudową ale również przewodem spalinowym. Im dłuższy przewód – tym większa wydajność.