Usytuowanie budynku względem stron świata

Usytuowanie budynku na działce względem stron świata nie jest bez znaczenia – ma ono wpływ zarówno na komfort jego użytkowania, jak i oszczędności związane z jego ogrzewaniem i oświetleniem. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które z pewnością pozwolą na dobre usytuowanie domu nawet na działkach komplikujących idealne położenie budynku.

Najważniejszym punktem, który wyznacza idealne usytuowanie budynku, jest słońce, bowiem to ono dostarcza energię i światło do domu. Dlatego najczęściej stosuje się układ zwany podążaniem za słońcem. Niestety, plany położenia budynku, a co za tym idzie, rozkładu pomieszczeń trzeba zmodyfikować np. z powodu strony wjazdu do domu, w zależności od tego, czy droga znajduje się od strony północnej, zachodniej, wschodniej lub południowej. Na początku rozważmy, jak rozmieścić podstawowe pomieszczenia, aby były wykorzystywane w najlepszy dla nas sposób, choć oczywiście zdania w tej kwestii są podzielone.

Zgodnie z fazami słońca zacznijmy od wschodu – dla osób, które chcą wstawać pełne energii, po tej stronie powinna znajdować się sypialnia, natomiast osoby, które nie lubią silnego światła od rana, powinny ulokować sypialnię na północy, gdzie jest najmniej światła. Jeżeli mieszkaniec zajmuje się pracą w domu, to umieszczenie gabinetu we wschodniej części domu jest bardzo dobrym pomysłem.

Ściana południowo-zachodnia przyjmuje najwięcej światła w południe, choć w zasadzie jest ona oświetlona przez cały dzień. Po tej stronie dobrze jest umieścić salon czy jadalnię (również umieszczenie tarasu po tej stronie jest bardzo dobrym pomysłem). Dzięki temu będzie można cieszyć się dobrze oświetlonymi pomieszczeniami po powrocie z pracy. Salon jako najczęściej używany pokój również będzie naturalnie dogrzewany zimą, co może spowodować spadek zużycia energii przeznaczonej na ciepło nawet o kilka procent.

Do północnej części domu dociera najmniej promieni słonecznych, zatem jest tam najciemniej i najzimniej. Jest to idealne miejsce na kuchnię, którą zimą dogrzewa się przez samo użytkowanie, a latem słońce nie powoduje jej zbytniego nagrzania.