Projekty

Współczesne trendy w projektowaniu domów i miast

Wszechobecny smog, hałas, zanieczyszczenie środowiska, betonowe osiedla pozbawione zieleni i tony plastiku zalewające śmietniki to rzeczywistość, która coraz bardziej nam dokucza i powoduje coraz wyraźniejszą tęsknotę człowieka za naturą. Ludzie zaczynają opuszczać zanieczyszczone miasta i osiedlać się na terenach wiejskich, gdzie panuje pożądana cisza i spokój. Te naturalne potrzeby człowieka dostrzegli projektanci domów, którzy w swoich wizjonerskich projektach przedstawiają nie tylko ekologiczne domy, ale i całe miasta.

Na co stawia się w nowoczesnych projektach domów?

Ekologiczne budownictwo, naturalne materiały, energooszczędność i poszanowanie środowiska naturalnego oraz zapewnienie ludziom wymarzonej przestrzeni, ciszy i spokoju to najważniejsze trendy współczesnego projektowania.

Zgodnie z tym, aby zapewnić jak najbardziej oszczędzające energię budownictwo, współczesne domy stawia się w ascetycznej prostej formie, zawierającej prostokątną bryłę budynku z dwuspadowym dachem. Salon umieszcza się od nasłonecznionej strony południowej, a zamiast tradycyjnych okien, stawia się całe przeszklone ściany wpuszczające jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Ma to pozwolić oszczędzać energię, zmniejszając przy tym koszty eksploatacyjne. Kuchnia, jako miejsce, w którym generuje się wyższe temperatury podczas obróbki termicznej, usytuowana jest najczęściej od strony północnej. W projektach stawia się na minimalizm formy, funkcjonalność, przestronność i zapewnienie jak najwięcej światła wewnątrz domu. Z tego względu nawet zewnętrzne balustrady balkonowe coraz częściej projektuje się ze szkła, aby nie hamowały dziennego światła. Podobne tendencje widać we wnętrzach domów, gdzie dominują otwarte przestrzenie, a schody wewnętrzne posiadają szklane balustrady. Jasne barwy ścian rozświetlają wnętrza, a naturalne drewno podłóg czy schodów stwarza przyjazny dla ludzi klimat i miejsce do życia, w którym się odpoczywa.

Co projektanci proponują ludziom w mieście?

Powszechnie wiadomo, że nie każdy może sobie pozwolić na to, aby przenieść się na wieś, by cieszyć się bliskością natury i życiem w zgodzie z nią. Powstają coraz śmielsze projekty do zrealizowania w dużych aglomeracjach, uwzględniające tęsknotę człowieka za naturą. Zielone domy, czy nawet wieżowce to propozycje na wprowadzenie do betonowych aglomeracji żywych zielonych ścian. Takie apartamentowce już na świecie powstają i wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek. Projektanci idą jeszcze o krok dalej próbując tworzyć projekty miejskich wieżowców z drewnianych modułów, uznając drewno jako bliższe człowiekowi niż beton. Mało tego, projektowane są one w sposób umożliwiający mieszkańcom uprawę roślin na balkonach i ścianach budynku i samowystarczalność. Przewidziano również możliwość wymiany wyprodukowanych towarów między mieszkańcami na parterze budynku oraz zaprojektowano miejsca do przechowywania produktów, a nawet możliwość kompostowania. Ten ciekawy projekt autorstwa Chrisa i Fei Precht to tylko przykład na to, do czego zmierza budownictwo przyszłości.

Projekt obiektu

Modułowa zabudowa w miastach przyszłości

Odpowiedzią na przeludnienie i kłopoty mieszkaniowe wielu rodzin w miastach są domy modułowe. Projektanci zafascynowani modułowymi meblami ze słynnej szwedzkiej firmy postanowili przenieść pomysł do tworzenia modułowych konstrukcji całych miast. Ekologiczne moduły są lekkie i nie szkodzą środowisku, a powstające z nich domy, a nawet te już istniejące można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb ludzi je zamieszkujących. Modułowa koncepcja zakłada budowanie całych miast, w tym domów mieszkalnych, pawilonów usługowych, czy handlowych, a także biur. The Urban Vilage Project opracowany przez architektów z pracowni Effekt i Laboratorium designu Space 10 przedstawia koncepcje modułowej dzielnicy, którą można postawić szybko i łatwo. Co ciekawe autorzy projektu otrzymali już nawet zgodę na budowę eksperymentalnego osiedla z modułów. Jeśli zda to egzamin, może być świetną alternatywną dla tradycyjnego budownictwa.

Drukowane domy inną nowoczesną koncepcją przyszłości

Druk 3d coraz bardziej się rozwija i już w tej chwili na świecie produkuje się drukowane domy. Na razie jest to budownictwo w fazie testowej, ale kto wie, jeśli się sprawdzi to być może czeka nas rewolucja budowlana.

Drukowane domy 3d powstają poprzez nakładanie warstw betonowej mieszanki jedna na drugą. Ten sposób budowania jest o wiele szybszy niż tradycyjny, a do tego wymaga znacznie mniejszej ilości pracowników. Większość pracy wykonuje maszyna. Takie budownictwo ma też znacznie większe możliwości konstrukcyjne. Natura druku 3d pozwala bowiem na tworzenie nawet skomplikowanych kształtów bez dodatkowego wysiłku. Może to być prawdziwe pole do popisu dla projektantów, którzy będą mogli urzeczywistniać swoje wizje bez ograniczeń. W obecnej chwili jednak sprzęt do druku jest bardzo drogi i takich domów nie buduje się jeszcze na masową skalę. Jest to jednak jedna z możliwości do realizacji na większą skalę w przyszłości i może być swoistym wybawieniem w sytuacjach kryzysowych, gdy jakiś region zostanie dotknięty klęskami naturalnymi, takimi jak trzęsienie ziemi, a istniejące domy zniszczone. Jest więc szansa, że dzięki drukowi 3d takie zrujnowane miasto może zostać odbudowane znacznie szybciej niż byłoby to możliwe w sposób tradycyjny.

Współczesne trendy w architekturze pokazują jak znacząco nowoczesne technologie mogą wpłynąć na wygląd miast i życie ludzi, ale niezależnie od rozwoju technologicznego widać też tendencje do zbliżenia człowieka z naturą w dużych aglomeracjach. Zielone ściany mogą już wkrótce stać się naszą rzeczywistością, a naturalne drewno jako materiał sprzyjający człowiekowi będzie obecne szczególnie w wyposażeniu wnętrz zastępując tworzywa sztuczne, które wyparły je wiele lat temu. Niektóre w przedstawionych wizji projektantów mogą wydawać się jeszcze czystą abstrakcją, ale skoro powstają już prototypy opisanych rozwiązań, kwestią czasu jest tylko jak staną się one częścią krajobrazu.